reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
12 grudzień 2024

„Kolekcja otwarta!” – wystawa dzieł kupionych przez Pawilon Czterech Kopuł

zdjęcie: „Kolekcja otwarta!” – wystawa dzieł kupionych przez Pawilon Czterech Kopuł / fot. PAP
fot. PAP
Ponad 100 prac współczesnych artystów, które zostały kupione w ostatnim dziesięcioleciu przez Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu, będzie można zobaczyć od soboty na wystawie „Kolekcja otwarta!”.
REKLAMA

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej to jeden z oddziałów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Kolekcja sztuki współczesnej zgormadzona przez tę placówkę jest jedną z najliczniejszych i najbardziej różnorodnych w kraju.

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski przypomniał, że w latach 60. XX w. ówczesny dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Mariusz Hermansdorfer zapoczątkował proces budowania unikatowego w skali kraju zbioru sztuki współczesnej. „Jego podejście koncentrowało się na gromadzeniu tradycyjnych form sztuki osadzonych w modernizmie - rzeźba, malarstwo, rysunek, grafika - a jednocześnie zwracało uwagę na zmiany zachodzące w polu sztuki, takie jak przejście do epoki postmedialnej i rozwój w kierunku postmodernizmu. W rezultacie kolekcja muzeum łączy różne style i nurty – od realizmu, przez sztukę metafory, abstrakcji i figuracji, aż po nowoczesne kierunki, w tym sztukę konceptualną” – powiedział Oszczanowski.

Najnowsza czasowa wystawa w Pawilonie Czterech Kopuł to prezentacja ponad 100 dzieł sztuki współczesnej kupionych przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu w ostatnim dziesięcioleciu.

Iwona D. Bigos, kierowniczka Pawilonu Czterech Kopuł, podkreśliła, że ekspozycja „Kolekcja otwarta!” obrazuje cztery wiodące kierunki rozbudowy zbiorów sztuki współczesnej wrocławskiego muzeum. „To osie późnego modernizmu, neoawangardy, wrocławska oraz współczesna (po 2000 roku) i najnowsza – będące rozwinięciem zapoczątkowanej przez Mariusza Hermansdorfera idei muzeum jako instytucji sondującej najnowsze tendencje artystyczne” – zaakcentowała.

Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. autoportretowe fotografie Magdaleny Hueckel, zdjęcia autorstwa Nicolasa Grospierre’a, który – jak podkreślają twórcy ekspozycji - „fotografując architekturę, przewartościowuje współczesne spojrzenie na epokę modernizmu”. Zaprezentowane zostaną również obrazy Tymka Borowskiego, który łączy historię sztuki z popkulturą, czy instalacje wideo Andrzeja Wasilewskiego odsłaniające „niepokojącą stronę sztucznej inteligencji”.

Prezentowane są również prace wrocławskich artystów z lat 80. i 90 XX w. To dzieła Krzysztofa Skarbka, Bożeny Grzyb-Jarodzkiej, Jana Jaromira Aleksiuna czy Andrzeja Dudka-Dürera.

Zwiedzający będą mogli też zobaczyć jedne z pierwszych prac pozyskanych do wrocławskiej kolekcji sztuki współczesnej. To m.in. fotografie Wadima Jurkiewicza, rzeźba Jerzego Boronia czy obraz Jana Hrynkowskiego.

W ostatnich latach wrocławskiemu muzeum udało się też pozyskać prezentowane na wystawie prace nestora wrocławskiego środowiska artystycznego Alfonsa Mazurkiewicza, minimalistyczne i kontemplacyjne prace Kojiego Kamojiego, instalacje Krzysztofa Wodiczki, hiperrealistyczny obraz Łukasza Korolkiewicza, a także poetyckie dzieła jednej z pionierek nowych nurtów w polskim szkle Małgorzaty Dajewskiej.

„Wystawa oprócz prezentacji muzealnych nabytków ma także na celu pokazanie strategii poszerzania kolekcji sztuki współczesnej oraz ludzi, którzy stoją za tym skomplikowanym procesem. Dlatego jej istotną częścią będą krótkie formy wideo i teksty prezentujące zadania i funkcjonowanie muzealnych działów oraz ich pracowników” – podkreślił kurator ekspozycji Adam Pacholak.

Wystawę „Kolekcja otwarta!” można zwiedzać w Pawilonie Czterech Kopuł od 14 grudnia do 2 marca.(PAP)

pdo/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Sanok
1.2°C
wschód słońca: 07:17
zachód słońca: 15:33
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sanoku

kiedy
2024-12-13 17:30
miejsce
Sanocki Dom Kultury, Sanok,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 20:30
miejsce
Sanocki Dom Kultury, Sanok,...
wstęp biletowany