30 styczeń 2024

Sanok: miasto Michała Archanioła i św. Zygmunta

zdjęcie: Sanok: miasto Michała Archanioła i św. Zygmunta / By Silar - Own work, [CC BY-SA 4.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)], via Wikimedia Commons
By Silar - Own work, [CC BY-SA 4.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)], via Wikimedia Commons
Sanok to nie tylko piękno Kotliny Sanockiej czy rozwinięty przemysł chemiczny – to także miejsce pełne kultury, sportu i rozrywki.
REKLAMA

Tego szukamy w Sanoku

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Sanok, praca Sanok, pogoda Sanok, korso Sanok, PTTK Sano, SDK Sanok.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Sanoku, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Najwcześniejsza wzmianka o grodzie w Sanoku, prawdopodobnie istniejącym już w X wieku, pochodzi z Latopisu Hipackiego z 1150 r., opisującego zajęcie twierdzy przez króla węgierskiego Gejzę II. Wyprawa Gejzy II świadczy o istotnym znaczeniu grodu we wczesnym okresie średniowiecza. W połowie XII wieku Sanok pełnił nie tylko funkcje obronne, lecz także stanowił istotne centrum administracyjne.

W 1339 r. książę halicki Jerzy Trojdenowicz nadał miastu prawa magdeburskie. Po jego śmierci władca, kuzyn i spadkobierca, król Kazimierz III Wielki w 1340 r. włączył Sanok do Królestwa Polskiego, potwierdzając jego prawa w 1366 i 1368 r. Po zgonie Kazimierza III Wielkiego w 1370 r. Sanok przez kilkanaście lat znajdował się pod panowaniem Królestwa Węgier. Dopiero w 1387 r. został odzyskany dla Polski przez Jadwigę Andegaweńską i Władysława II Jagiełłę. W 1417 r. w kościele franciszkańskim w Sanoku odbył się ślub Jagiełły z jego trzecią żoną, królową Elżbietą Granowską. Po śmierci Jagiełły na zamku sanockim zamieszkiwała jego czwarta żona, królowa Sońka Holszańska, a w latach 1555–1556 – królowa węgierska Izabela, córka Zygmunta I Starego i Bony.

W drugiej połowie XVI wieku rozkwit miasta, będącego stolicą jednej z pięciu ziem województwa ruskiego oraz siedzibą starostwa grodowego, został przerwany przez różne katastrofy naturalne, między innymi przez wielki pożar z 1566 r., który kompletnie zniszczył zabudowę. W niepokojącym XVII wieku na Sanok spadły najazdy tatarskie, szwedzkie i siedmiogrodzkie, co jedynie pogłębiło trudności.

Od roku 1772 w wyniku I rozbioru Rzeczypospolitej Sanok znalazł się pod panowaniem austriackim, włączony pierwotnie do cyrkułu leskiego, lecz po kilkunastu latach siedzibę tego cyrkułu przeniesiono do Sanoka. Po reformie administracyjnej w 1864 r. miasto uzyskało status powiatowego i zostało siedzibą starostwa. W 1872 r. dotarła tu kolej żelazna. Sanok został odbity przez Austriaków w 1915 r.

W okresie międzywojennym powiat sanocki był częścią województwa lwowskiego, a po II wojnie światowej przynależał do województw rzeszowskiego i krośnieńskiego. W trakcie wielkiego kryzysu lat 30. XX wieku miało tu miejsce zauważalne wystąpienie bezrobotnych znanego jako tzw. marsz głodnych.

Podczas II wojny światowej, we wrześniu 1939 r. wojska niemieckie zajęły Sanok. Do 22 czerwca 1941 r. miasto znajdowało się na granicy między Generalnym Gubernatorstwem (dystrykt krakowski) a obszarami okupowanymi przez ZSRR. 9 sierpnia 1944 r. wojska sowieckie wkroczyły do Sanoka. Po wojnie miasto zmieniło swój narodowy charakter z powodu zagłady Żydów i wysiedlenia Ukraińców.

W latach 60. i 70. XX wieku miała miejsce intensywna ekspansja przemysłowa i wzrost demograficzny miasta, skutkujący potrojeniem liczby mieszkańców. Od 1999 r. Sanok stanowi centralny punkt powiatu w województwie podkarpackim.

Zaprzyjaźnij się z Twoim Miastem, aby być na bieżąco z:

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Sanok
9.9°C
wschód słońca: 04:42
zachód słońca: 20:13
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sanoku

kiedy
2024-05-19 17:00
miejsce
Sanocki Dom Kultury, Sanok,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-26 19:00
miejsce
Sanocki Dom Kultury, Sanok,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-07 17:00
miejsce
Sanocki Dom Kultury, Sanok,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 17:30
miejsce
Sanocki Dom Kultury, Sanok,...
wstęp biletowany