reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
17 marzec 2024

Europejskie Forum Rolnicze od wtorku w Jasionce

zdjęcie: Europejskie Forum Rolnicze od wtorku w Jasionce / pixabay/4799482
Dyskusja ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego z liderami organizacji i związków rolniczych, biorących udział w protestach - będzie jednym z najważniejszych punktów Europejskiego Forum Rolniczego (EFR). Wydarzenie rozpocznie się w podrzeszowskiej Jasionce w najbliższy wtorek i potrwa do środy.
REKLAMA

Jak podkreślili organizatorzy, zaplanowana dyskusja to próba znalezienia kompromisu w odniesieniu do importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. „Debata z udziałem zaproszonych do niej gości będzie krokiem w kierunku wypracowania propozycji rozwiązania tych kwestii zarówno w wymiarze krajowym jak i unijnym” – dodali organizatorzy, którym jest m.in. Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP).

W przesłanym komunikacie podpisanym przez ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego oraz przewodniczącego kapituły fundacji EFRWP, b. ministra rolnictwa Artura Balazsa można przeczytać, że protesty dotyczą najistotniejszych i najbardziej palących kwestii, które mogą zdecydować o przyszłości polskiego i europejskiego rolnictwa.

„Dlatego uznaliśmy, że EFR jest okazją do merytorycznej dyskusji i dialogu pomiędzy przedstawicielami organizacji rolniczych biorących udział w protestach oraz ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi oraz próbą znalezienia satysfakcjonującego kompromisu w odniesieniu do importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy” – napisali Siekierski i Balazs we wspólnej deklaracji.

Obaj zwrócili również uwagę, że Polska nie jest w stanie sama rozwiązań tego problemu. Debata, która odbędzie się w Jasionce, ma być pierwszym krokiem do znalezienia kompromisu.

Oprócz debaty poświęconej aktualnym protestom rolników, w czasie forum poruszane będą również kwestie związane ze zmianami klimatycznymi i rozwojem odnawialnych źródeł energii. Nowością w programie forum będzie specjalny blok poświęcony zrównoważonemu rozwojowi i wpływowi kryteriów ESG na sektor rolno-spożywczy. Jedna z debat poświęcona będzie również podsumowaniem 20 lat obecności polskiego rolnictwa w UE.

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy przygotowali również specjalną ofertę dla uczniów i nauczycieli ze szkół rolniczych, w tym Turniej Rolnictwa Cyfrowego. Turniej składał się będzie z dwóch faz: eliminacji oraz finału. Wprowadzenie do turnieju obejmuje dwa krótkie wykłady edukacyjne, które mają na celu poszerzenie wiedzy na temat rolnictwa cyfrowego oraz rolnictwa Unii Europejskiej, a także zapewnienie równych szans wszystkim uczestnikom turnieju.

Wszyscy uczestnicy I etapu turnieju odpowiadać będą na krótkie, zwięzłe pytania w formie testu online (max. 30 pytań). Pytania wraz z sugestiami odpowiedzi będą prezentowane na ekranach smartfonów uczestników. W finale uczestniczyć będą reprezentacje 3-osobowe trzech najlepszych szkół. Uczestnicy staną przed trzema praktycznymi wyzwaniami związanymi z rolnictwem 4.0 oraz testowymi pytaniami, które będą musieli rozwiązać, aby udowodnić swoje umiejętności i wiedzę.

Jak podkreślił prezes fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej Krzysztof Podhajski, innowacje i nowoczesne rozwiązania to przyszłość rolnictwa. „Turniej dla uczniów szkół rolniczych ma na celu zachęcenie ich i zainteresowanie tematyką rolnictwa precyzyjnego, cyfrowego i ogólnie promowanie wiedzy na temat rolnictwa w Unii Europejskiej” – dodał Podhajski.

Jedną z imprez towarzyszących forum będzie wystawa „Krąg Kobiet–Powrót do Źródeł–Etno by Beata Bojda”. Jak wynika z opisu wystawy, od wieków kobiety zasiadały w kręgu, aby świętować swoją kobiecość, zatrzymać się, dzielić się ważnymi sprawami, słuchać i być wysłuchaną.

„Ludowe wyroby bibułkarskie (jak kabłąki czy wianki) służą kobietom do podkreślenia swojej kobiecości oraz tożsamości. Choć po elementy te sięgano zwyczajowo do ozdoby pomieszczeń, w projekcie artystki Beaty Bojdy zmieniają one swój kontekst i zyskują nowy wymiar. Wystawa nie tylko zabiera w fascynującą podróż do źródeł, ukazując niepowtarzalną rolę kobiet w budowaniu więzi międzyludzkich oraz współtworzeniu kultury, lecz również pokazuje, że sztuka ludowa jest wiecznie żywa i posiada ponadczasowy wymiar” – napisali organizatorzy.

Idea Europejskiego Forum Rolniczego zakorzeniona jest w historii corocznych spotkań przyjaciół i współpracowników w rocznicę śmierci, pochodzącego z Podkarpacia, b. wicemarszałka Senatu Józefa Ślisza, jednego z twórców rolniczej Solidarności. Ślisz został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian politycznych w Polsce. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Sanok
2.6°C
wschód słońca: 07:03
zachód słońca: 15:36
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sanoku

kiedy
2024-12-12 19:00
miejsce
Eliksir Cocktail Bar, Sanok, Ul. 2...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 17:30
miejsce
Sanocki Dom Kultury, Sanok,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 20:30
miejsce
Sanocki Dom Kultury, Sanok,...
wstęp biletowany